Eugen Peterson
Nakladatelství drobných modliteb a písní v Příbrami; knihkupectví, kamenotiskárna
Němec Eugen Peterson (* 1821 Poznaň, Polsko, † 1899 Příbram), snad původem z Hanoverska (podle jiných údajů s dánskými předky), založil v Příbrami 1851 knihkupectví s papírnictvím a kamenotiskařskou dílnou. Od konce 50. let 19. století rozvinul i nakladatelství, které nejpozději v 90. letech utlumil. 1899 zemřeli postupně Petersonova manželka Eleonora, jeho syn Emil (knihkupec a fotograf) a sám zakladatel firmy. Po smrti Eugena Petersona převzal závod jeho druhý syn, vystudovaný lékárník Rudolf Peterson (* ? ?, † ? ?), který získal 1900 koncesi po otci. 1904 se tichým společníkem a prokuristou firmy stal stavitelský kreslič Matěj Brichta (* ? ?, † ? ?). 1908 Brichta obdržel koncesi na své jméno a upadající firmu (již jen knihkupectví) převzal. 1911 odešel do Ameriky a firmu koupil knihař František Svoboda.
Vyšlo cca 200 titulů. – V nakladatelské produkci, zaměřené především na poutníky a návštěvníky příbramské Svaté Hory, převažovaly anonymní dvou- až čtyřlistové modlitby a nábožné písně. Vycházely (i opakovaně) v češtině i v němčině, tištěny byly zprvu převážně frakturou, později i latinkou. Nabídku doplňovaly světské písně a popěvky. Tisk zajišťovala převážně jindřichohradecká tiskárna Al. Landfras syn, v menší míře i pražská firma Jan Spurný a její nástupkyně, tiskárna Jul. Janů. K výzdobě, soustředěné zpravidla na titulní stránku a jen zřídka rozšířené o ozdůbky v textu, posloužily štočky ze zásob tiskáren. Ojedinělé knižní tituly (nábožné příběhy, příručka pro katechety a průvodce po Svaté Hoře a Příbrami) směřovaly k obdobné klientele. Z vlastní litografické produkce nabízel Eugen Peterson sérii pohlednic Příbrami, litografické reprodukce a vystřihovací jesličky. – Nástupnická firma Rudolf Peterson omezila nakladatelství na drobné písně a sólové výstupy A. K. Hořovického (pseud.) a na spoluvydavatelství hornického kalendáře. Produkci uzavřely 1905 Brichtův průvodce Příbramí s adresářem a knížka veršů (Quido Maria Vyskočil) s výzdobou Huga Boettingera.
Literatura a prameny: Jan Muk: Špalíčkové písničky z Landfrasovy tiskárny v J. Hradci, in Z minulosti Jindřichohradecka (Jindřichův Hradec 1940), s. 53; Gd. [Jan Gotthard]: Devadesát let příbramského knihkupectví, Knihkupec a nakladatel 3, 1941, s. 283–284; Jan Muk: Alois Landfras, probuzenecký knihtiskař a jindřichohradecký starosta (Jindřichův Hradec 1947), s. 14.
Související osobnosti
Působiště
Obrazová dokumentace
Heslo bylo naposledy změněno 02.03.2022 22:05
P
- Památník odboje
- Pamir
- Pašek a spol. viz Nakladatelství mladých
- Pásmo
- Jaroslav Pátek
- V. Pavlík
- Luisa Pávová
- Pax, František Hnyk
- Ant. Pelz
- A. Perout
- L. J. Peroutka
- Arnošt Pešl
- Peterka a Šmíd viz Tyrkys
- Eugen Peterson
- Rudolf Peterson viz Eugen Peterson
- Oldřich Petr
- Gustav Petrů
- F. Píša
- Josef Pithart
- Antonín Plechatý
- Plzákovo nakladatelství
- Podbrdská kulturní pospolitost
- Fr. Podhajský
- A. Pokorný
- Pokrok (Čas) viz Čas (Pokrok)
- Václav Poláček viz Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Polygrafie
- Popularia (J. Rokyta)
- Stanislava Pospíšila zeť (J. Scholle) viz Stanislav Pospíšil
- Stanislav Pospíšil
- Tomáš Pospíšil
- V. Pospíšil
- Pospolitost
- Vladimír Pour
- Vilém Povondra
- Práce intelektu
- Pramen (Brož a Beneš)
- Pramen (Jaroslav Štefánek)
- Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart
- Právnické vydavatelství JUDr. Václav Tomsa viz Dr. Václav Tomsa
- Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Přerod
- Přítel knihy
- B. Procházka
- J. A. Prokeš
- Proudy
- Průboj