F. Píša
Knihkupectví v Hradci Králové
František Píša (* 1873 Dříteč u Pardubic, † 1949 Hradec Králové) se vyučil knihkupcem u královéhradecké firmy B. E. Tolman a další praxi získal v knihkupectvích V. Soběslavský v Roudnici nad Labem a A. Storch syn v Praze. Od 1898 byl 10 let zaměstnán u svého staršího bratra Arnošta Píši (* 1865, † 1950), jemuž pomáhal s vybudováním významné brněnské knihkupecké a nakladatelské firmy A. Píša (> LČL 3, s. 925–926). 1908 se osamostatnil v Hradci Králové, kde na koncesi z téhož roku převzal a na své jméno převedl knihkupectví Břetislava Broukala (založil je 1903 Jaroslav Peřina). V silné konkurenci dalších firem se soustředil na knihkupectví a jen okrajově přispěl též k regionální nakladatelské produkci.
Vyšlo cca 8 titulů. – Volnou sérii pohlednic s královéhradeckými motivy Umělecké pohlednice Jar. Panušky (vycházela v 10. letech 20. století) doplnil Píša albem barevných reprodukcí Panuškových kreseb Hradce Králové (okolo 1912). Po delší přestávce se k nakladatelství vrátil až 1925 plánem města a 2. vydáním aktovky předčasně zesnulého královéhradeckého spisovatele Jaroslava Macáka (pseud. Jan L. Klen). V novém vydání pak rovněž uvedl rozebrané tituly edice Repertoir aktovek (1927), jejichž 1. vydání spolu s dalšími texty repertoáru pražského kabaretu Červená sedma předtím převzal k prodeji ze zaniklého královéhradeckého nakladatelství V. Červený. Posledním titulem Píšova nákladu byla zřejmě hra k slavnostním příležitostem (Otokar Pospíšil, 1928). – Panuškovo album tiskla firma M. Knapp v Praze-Karlíně, úsporný tisk dalších titulů zajišťovala většinou královéhradecká firma Jaroslav Oma.
Literatura a prameny: Ž. [L. K. Žižka]: Dvojí jubileum Františka Píši..., Československý knihkupec 10, 1933, č. 27/28, s. 236; Fr. Píša pětasedmdesátiletý, Knihkupec a nakladatel 10, 1948, s. 55–56.
Související osobnosti
Působiště
Heslo bylo naposledy změněno 18.11.2018 22:53
P
- Památník odboje
- Pamir
- Pašek a spol. viz Nakladatelství mladých
- Pásmo
- Jaroslav Pátek
- V. Pavlík
- Luisa Pávová
- Pax, František Hnyk
- Ant. Pelz
- A. Perout
- L. J. Peroutka
- Arnošt Pešl
- Peterka a Šmíd viz Tyrkys
- Eugen Peterson
- Rudolf Peterson viz Eugen Peterson
- Oldřich Petr
- Gustav Petrů
- F. Píša
- Josef Pithart
- Antonín Plechatý
- Plzákovo nakladatelství
- Podbrdská kulturní pospolitost
- Fr. Podhajský
- A. Pokorný
- Pokrok (Čas) viz Čas (Pokrok)
- Václav Poláček viz Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Polygrafie
- Popularia (J. Rokyta)
- Stanislava Pospíšila zeť (J. Scholle) viz Stanislav Pospíšil
- Stanislav Pospíšil
- Tomáš Pospíšil
- V. Pospíšil
- Pospolitost
- Vladimír Pour
- Vilém Povondra
- Práce intelektu
- Pramen (Brož a Beneš)
- Pramen (Jaroslav Štefánek)
- Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart
- Právnické vydavatelství JUDr. Václav Tomsa viz Dr. Václav Tomsa
- Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Přerod
- Přítel knihy
- B. Procházka
- J. A. Prokeš
- Proudy
- Průboj