Josef Moravec

Nakladatelství při knihtiskárně v Heřmanově Městci

Nakladatelská působnost 1939–1948

Josef Moravec starší (* 1879 Chrudim, † 1938 Pardubice) se vyučil sazečem v chrudimské tiskárně Stanislava Pospíšila zeť (J. Scholle), pak pracoval v tiskárnách ve Znojmě, Moravských Budějovicích a v Praze u Jos. R. Vilímka a Dr. Ed. Grégra. Po návratu do Chrudimi 1901 byl zaměstnán u firmy M. F. Holakovský jako akcidenční sazeč (1902 se zde oženil), pak působil v Olomouci, v Novém Bydžově u firmy V. & A. Janata a v Chocni. V únoru 1928 otevřel vlastní knihtiskárnu v Heřmanově Městci a vzápětí inicioval založení nepolitického časopisu Zájmy Heřmanoměstecka, zaměřeného na společenský, kulturní a hospodářský život v regionu. Časopis vycházel jako čtrnáctideník nákladem i tiskem firmy Josef Moravec od 30. 11. 1929 (roč. 1, č. 1) do 27. 3. 1943 (roč. 14, č. 7), kdy byl úředně zastaven. Po smrti zakladatele vedli knihtiskárnu i časopis jeho synové, tiskařští odborníci Josef Moravec mladší, Ladislav Moravec a Jiří Moravec, zprvu s vdovou Marií Moravcovou. Příležitostně se na chodu firmy podíleli i další synové Václav Moravec, povoláním účetní, a středoškolský pedagog Oldřich Moravec. Tiskárna byla znárodněna a zrušena 1949.

Vyšlo cca 6 titulů. –  Počátkem 1939 vydala tiskárna se spolupracovníky turistického průvodce Železné hory, zaměřeného na Heřmanův Městec a okolí. Poválečný nakladatelský program představila „rybářskou knižnicí“ Petrův zdar (1946–1948, red. Ladislav Moravec, pak Oldřich Moravec). Dvěma tituly z počátků své bohaté publikační činnosti (odbornou příručkou a rybářskými zážitky) do ní přispěl významný odborník Zdeněk Šimek. Životní cyklus štiky přiblížil beletrizovaným výkladem Ladislav Moravec a prózy s rybářskou tematikou připojil František C. Friedrich. Další ohlašované tituly Ladislava Moravce a Zdeňka Šimka již do likvidace soukromého nakladatelského podnikání nestačily vyjít. Mimo edici doplnily produkci veršované pověsti od řeky Doubravy Točitý vír od hlavního autora průvodce z 1939 Václava Moravce. – Zdeněk Šimek dokumentoval své texy vlastními fotografiemi, na výzdobě edice se dále podílely Dobroslava Veselá, Alena Fingerlandová a Milena Šimková-Elgrová, verše Václava Moravce doprovodil kresbami Jan Drbohlav.

 

Literatura a prameny: Josef Plavec: Zakladatel heřmanoměstského knihtisku, Zájmy Heřmanoměstecka 9, 1938, č. 12, s. 1–2; Ivo Šimák a kolektiv: Heřmanův Městec slovem a obrazem (2015), s. 49–50; Eva Bočková: Zaváté stopy našeho města (Pokorného ulice – 8. část – tiskárna Josefa Moravce), Leknín (Heřmanův Městec), 2024, č. 5, s. 16, 7 obr. ■ Osobní sdělení.

Související osobnosti

Působiště

Heřmanův Městec

Obrazová dokumentace

Heslo bylo naposledy změněno 29.03.2025 17:57

M