Jan Košatka

Nakladatelství v Praze; knihkupectví

Nakladatelská působnost 1922–1926, 1936

Jan Košatka (* 1891 ?, † ? ?) pocházel pravděpodobně z Putimi a vyučil se knihkupcem u firmy Fr. Podhajský v Písku. 1922 převzal pražskou firmu Josef Vetešník včetně skladu zaniklého nakladatelství Josef Pelcl (>LČL 3, s. 859–861) a vedl ji nejprve pod názvem Josef Vetešník (majitel Jan Košatka). V září téhož roku získal vlastní knihkupeckou a nakladatelskou koncesi a pokračoval pod firmou Jan Košatka. 1926 ukončil nakladatelskou činnost, 1933 byl exekvován a 1936 se stal zástupcem komanditní společnosti O. Vaněk a spol. (štábní kapitán v. v. Otakar Vaněk jako osobně ručící společník, Svaz čs. záložníků a bývalých vojáků, Jan Košatka), která však působila jen krátce jako jedna z nakladatelských a vydavatelských aktivit Otakara Vaňka. Další osudy Jana Košatky nebyly zjištěny.

Celkem vyšlo cca 16 titulů. – Ještě pod Vetešníkovou firmou obnovil Košatka Pelclovu edici Knihova Rozhledů (1922), v níž kromě reedic starších titulů vydal původní stati J. L. Fischera o podstatě a problémech filozofie a Jana Bartoše o umění a estetice. V Pelclově a Vetešníkově edici Chvilky (1922–1926, red. A. A. Hoch) pokračoval výklady o problematice práce (Vladimir Michajlovič Bechtěrev, John Dewey), Molièrovi a dramatickém umění (Henriette Roland-Holstová van der Schalk), soudobé ruské literatuře (Jiří Weil), psychoanalýze (Albína Dratvová) a otázkách morálky (Jean Marie Guyau). Ostatní různorodé publikace nakladatelství (právní pomůcka pro stavební družstva, montáž textů o zájezdu fotbalové Slavie do Španělska a Švýcarska, právnická studie Karla Baxy o parlamentarismu, novely Gottfrieda Kellera, válečné povídky Pavla Dušana) nevytvořily základ pro nosný ediční program. – Ojedinělou obálku navrhl Artuš Scheiner, v tisku se střídaly různé pražské tiskárny.

Z nákladu společnosti O. Vaněk a spol. byla zjištěna jen historická studie o česko-ruských vztazích (František Kurfürst).

Dokumentace: Seznam (1922).

Související osobnosti

Působiště

Praha

Heslo bylo naposledy změněno 02.02.2021 22:55