Marie Kliková
Nakladatelství bibliofilií, grafických alb a pohlednic v Praze na Žižkově
Marie Kliková (roz. Žohová, *1885 ?, † ? ?) založila ještě pod svým dívčím jménem „časopis pro šíření moderních snah v životě, vědě a umění" Peníze (1911, vyšlo 5 čísel). Knižní tituly vycházely zprvu formálně nákladem časopisu, později pod jejím jménem (též s označením Grafická edice Marie Klikové). Avizovaný výchově-vzdělávací a popularizační program vydávání grafiky, reprodukcí, bibliofilií a odborných pojednání byl realizován jen zčásti. Nerozebrané tituly nakladatelství, zaniknuvšího s vypuknutím 1. světové války 1914, nabízel později její manžel Stanislav Klika prostřednictvím Vydavatelského sdružení Kolokol.
Vyšlo cca 25 titulů. – V časopisu Peníze publikovali stati k časovým společenským otázkám i beletrii kromě nakladatelky mj. Januš Karmin (i Karmín), Stanislav Klika, Jaroslav Petrbok, František Přílepský, František Richtr (psal se Richter) a Richard Sladký; některá jména jsou pravděpodobně pseudonymy. Přidružená edice drobných brožur Paprsky (1911–1914, red. Marie Žohová, pak Stanislav Klika) zprvu rozvíjela tematiku časopisu statěmi Roberta Brianda (dle Karla Nosovského pseud. Stanislava Kliky) a polemikou Ladislava Velinského, později se omezila na propagační texty nakladatelství. Bibliofilský program zahájily 1911 grafické cykly Františka Koblihy Žena (některé listy propadly cenzuře) a Tristan; jako tzv. volná vydání Spolku českých bibliofilů vyšly téhož roku prózy Antonína Macka s dřevoryty Josefa Váchala (ty byly později nabízeny i v samostatném souboru Robert Ďábel) a novely Honoré de Balzaka s výzdobou Františka Koblihy. Nerozvinuly se jednosvazkové edice Výbor krásných básní (1911; přezdobený otisk básně J. S. Machara), Pochodem českými dějinami (1912; kompilační kompendium Josefa Dědka – dle Viktora Roubala pseud. Stanislava Kliky – o Praze) a Knihovna původní beletrie (1912; maloměstská komedie Josefa Šebesty); nejvýraznější původní titul nakladatelství (vědeckofantastické Bizarní novely Ladislava Velinského) vyšel 1912 mimo řady. Po ročním přerušení oživil produkci nakladatelství satirický čtrnáctideník Košťátko (1914, red. Stanislav Klika, vyšly jen 3 svazečky). V pokusu o monotematická čísla otiskl kritiku tehdejšího vedení Prahy, kratší staročeské erotické příběhy, úryvky z pamětí Giacoma Casanovy, prózy Octava Mirbeaua a Multatuliho, drobné anekdoty, aforismy, anonce a sociální satirické kresby (mj. šifry OGI a OGi). Návrat k původnímu nakladatelskému programu představila Česká grafická edice M. Klikové (1914, red. Antonín Žoha) s komentovaným vydáním dvou různorodých starších dokumentů (Kolumbova dopisu o objevení Ameriky a staročeské Historie o bratru Janu Palečkovi). Produkci uzavřela Edice krásných knih (1914), do níž její redaktor Fráňa Linhart, bývalý spolupracovník edic družiny Moderní revue, zařadil své překlady divadelních her z němčiny (Heinrich Heine: Vilém Ratcliff) a angličtiny (Oscar Wilde: Bezvýznamná žena). Průběžně vycházely umělecké pohlednice (mj. reprodukce grafik Františka Koblihy a Josefa Dědka). – Těžkopádné diletantské pokusy o bibliofilskou úpravu většiny tisků zůstaly anonymní. Jejich vady dokázala částečně korigovat Dělnická tiskárna Grafia, nikoliv už menší tiskárny (Alois Koníček v Praze na Vinohradech, Th. Pilotti v Praze na Žižkově a Č. Oma, pak Edmund Janda ve Strakonicích). Poslední Edici krásných knih graficky upravil faktor Lidové knihtiskárny J. Skalák a spol. Rudolf Erben (též autor exlibris Stanislava Kliky).
Dokumentace: Tak soudí veřejnost o knihách a uměleckých dílech vydaných Marií Klikovou... [1914], [6] s.; Zprávy České grafické edice M. Klikové, in Kryštof Kolumbus: Kolumbův dopis o objevení Ameriky 1493 (1914), s. 29–30.
Související osobnosti
Působiště
Heslo bylo naposledy změněno 12.04.2023 11:56
K
- Kabátník a spol.
- Sv.-Josefské nakladatelství Karmel viz V. Stoklas
- Josef Kárník
- J. Kaška
- B. A. Keil
- Josef Khun
- Antonín Kiesl
- A. Kiesswetter
- KLEN, Antonín Kleinwächter
- Stanislav Klika
- Marie Kliková
- Klouda a Oliva viz Antonín Oliva
- Klub zaměstnanců Léčebného fondu veřejných zaměstnanců
- Knihkupectví a nakladatelství Akademického domu viz Ústřední studentské knihkupectví a nakladatelství
- Knihovna exotické literatury viz Ostrov
- Knihovna Moderního života viz Moderní bibliotéka
- Knihovna Zlatého pera
- Knihtiskárna Loutkáře viz Tiskárna a nakladatelství Loutkáře
- Knihy–Svět–Kladno viz Bohumil Špinka
- Jan Kobes
- Kočí a Finke viz Slovanské knihkupectví
- A. Kodym
- Fr. Kodym
- A. B. Kohout
- Jaroslav Kohoutek
- Kolokol viz Stanislav Klika
- B. Kopecký
- Miloslav Kopecký
- Theodor Kopecký
- Pavel Körber
- Jaroslav Korel
- Jan Košatka
- F. Kosek
- Josef Kosina
- J. F. Koškovo knihkupectví viz Karel Modestýn
- Kosmos viz Bohuslav Šrámek
- Jan Kotík
- B. Kozlík
- L. R. Kráčelík
- B. Kraft
- Adolf Krainer
- Vratislav Krainer
- A. Král
- Kramář a Procházka
- Krašov
- Václav Kraus
- Kropáč & Kucharský
- Kroužek plzeňských literátů viz Jaroslav Mareš
- Kruh, s. s r. o.
- Kruh krásné knihy
- Karel Kryl
- J. F. Kubeš
- Jan Kubín
- St. Kuchař
- Josef Kunc
- Vojislav Kunc
- Kvádr
- O. Kypr
- Kytice
- F. Kytka